# Wat is technologie voor massieve isolatie

> Bron: https://voltgrids.com/nl/blog/what-is-solid-insulation-switchgear-technology/
> Published: 2026-04-06T01:56:29+00:00
> Modified: 2026-05-09T07:56:09+00:00
> Agent JSON: https://voltgrids.com/nl/blog/what-is-solid-insulation-switchgear-technology/agent.json
> Agent Markdown: https://voltgrids.com/nl/blog/what-is-solid-insulation-switchgear-technology/agent.md

## Summary

Decennialang was de keuze van het isolatiemedium in middenspanningsschakelaars in feite binair: lucht of SF6-gas. Luchtgeïsoleerde schakelapparatuur vereiste een grote fysieke voetafdruk en regelmatig onderhoud. SF6-gasgeïsoleerde schakelapparatuur leverde compactheid en prestaties, maar introduceerde een krachtig broeikasgas met een aardopwarmingsvermogen dat 23.500 keer groter is dan dat van CO₂.1 - een aansprakelijkheid die zwaarder wordt met...

## Media

- YouTube: https://youtu.be/WzxQYtJxMTA
- SoundCloud: https://soundcloud.com/bepto-247719800/what-is-solid-insulation/s-rxxCYyglGLU?si=bb94f5e18a694e979caef97a560632ad&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

## Article

![SIS Schakelapparatuur](https://voltgrids.com/wp-content/uploads/2026/01/SIS-Switchgear.jpg)

[SIS Schakelapparatuur](https://voltgrids.com/nl/product-category/switching-devices/switchgear/sis-switchgear/)

## Inleiding

Decennialang was de keuze van het isolatiemedium in middenspanningsschakelaars in feite binair: lucht of SF6-gas. Luchtgeïsoleerde schakelapparatuur vereiste een grote fysieke voetafdruk en regelmatig onderhoud. SF6-gasgeïsoleerde schakelapparatuur leverde compactheid en prestaties, maar introduceerde [een krachtig broeikasgas met een aardopwarmingsvermogen dat 23.500 keer groter is dan dat van CO₂.](https://www.epa.gov/eps-partnership/sulfur-hexafluoride-sf6-basics)[1](#fn-1) - een aansprakelijkheid die zwaarder wordt met elke aanscherping van de milieuregelgeving.

**De technologie voor massief geïsoleerde schakelapparatuur vervangt zowel luchtspleten als SF6-gas door gegoten [epoxyhars](https://www.mdpi.com/2073-4360/15/8/1942)[2](#fn-2) als primair isolatiemedium - waarbij stroomvoerende geleiders, stroomrails en schakelelementen worden ingekapseld in een massief diëlektrisch materiaal dat superieure weerstand tegen vervuiling biedt, geen gasmanagement vereist, het installatieoppervlak tot 50% kleiner is dan AIS en een onderhoudsvrij isolatiesysteem biedt met een levensduur van 30 jaar.**

Voor elektrotechnische ingenieurs die secundaire onderstations, industriële energiesystemen en MV-infrastructuur voor hernieuwbare energie ontwerpen, betekent SIS-technologie een fundamentele verschuiving in de manier waarop middenspanningsisolatie wordt ontworpen - geen incrementele verbetering van bestaande gas- of luchttechnologie, maar een andere isolatiefilosofie met duidelijke prestatiekenmerken, milieukenmerken en levenscycluskosten. Begrijpen wat vaste isolatie technologie is, hoe het werkt en waar het beter presteert dan alternatieven is de basis van elke goed gespecificeerde moderne MV schakelapparatuur inkoop.

Dit artikel biedt een complete technische referentie voor de technologie van schakelapparatuur met vaste isolatie - van isolatiefysica en materiaalkunde tot systeemarchitectuur, toepassingsselectie en onderhoudsvereisten voor het volledige MV-distributiebereik.

## Inhoudsopgave

- [Wat is massieve isolatietechnologie en hoe werkt het in MV-schakelapparatuur?](#what-is-solid-insulation-technology-and-how-does-it-work-in-mv-switchgear)
- [Hoe verhouden de prestaties van SIS-schakelaars zich tot AIS en GIS voor wat betreft de belangrijkste parameters?](#how-does-sis-switchgear-performance-compare-to-ais-and-gis-across-key-parameters)
- [Hoe bepaalt en selecteert u schakelapparatuur met vaste isolatie voor uw toepassing?](#how-to-specify-and-select-solid-insulation-switchgear-for-your-application)
- [Wat zijn de vereisten voor installatie, onderhoud en levensduur van SIS-schakelapparatuur?](#what-are-the-installation-maintenance-and-lifecycle-requirements-of-sis-switchgear)

## Wat is massieve isolatietechnologie en hoe werkt het in MV-schakelapparatuur?

![Een visualisatie-infographic met technische gegevens waarin isolatiemedia voor middenspanning worden vergeleken: Lucht, SF6 en Gegoten Epoxy (APG). Bevat een staafdiagram van de diëlektrische sterkte, conceptuele diagrammen ter illustratie van de gradatie in elektrisch veld (niet-gegradeerd vs. gegradeerd) en een samenvattende tabel met materiaaleigenschappen. Het ondersteunt de technische vergelijking en functiebeschrijving.](https://voltgrids.com/wp-content/uploads/2026/04/Medium-Voltage-Insulation-Comparative-Data-and-Field-Grading-1024x687.jpg)

Middenspanningsisolatie - Vergelijkende gegevens en veldindeling

Massieve isolatie is de toepassing van gegoten massieve diëlektrische materialen - voornamelijk epoxyharsmengsels - als het primaire isolatiemedium dat alle onder spanning staande MV-geleiders, stroomrails en schakelelementen in een schakelinstallatie omhult. In tegenstelling tot luchtisolatie (die afhankelijk is van fysieke afstanden) of gasisolatie (die afhankelijk is van SF6 onder druk om diëlektrische sterkte te bereiken), bereikt vaste isolatie zijn diëlektrische prestaties door de intrinsieke moleculaire structuur van het inkapselende materiaal zelf.

### De fysica van vaste diëlektrische isolatie

In elk isolatiesysteem is de diëlektrische sterkte het maximale elektrische veld dat het materiaal kan weerstaan voordat het doorbreekt - het punt waarop ladingsdragers door het materiaal versnellen, een geleidend pad creëren en catastrofaal falen. De diëlektrische sterkte van het isolatiemedium bepaalt hoe dicht stroomvoerende geleiders bij geaarde structuren en bij elkaar kunnen worden geplaatst, wat direct bepalend is voor de fysieke afmetingen van de apparatuur.

**Vergelijkende diëlektrische sterktes:**

- **Lucht (1 bar, uniform veld):** 30 kV/cm
- **SF6 (3 bar):** ~220 kV/cm
- **Gegoten epoxyhars (APG):** 180-200 kV/cm (bulk); effectief onbeperkt op oppervlakken met de juiste veldindeling

De diëlektrische bulksterkte van gegoten epoxyhars benadert die van SF6 onder druk - daarom is de compactheid van SIS-schakelaars vergelijkbaar met die van GIS zonder dat er een gas onder druk nodig is. Belangrijker nog, massieve isolatie elimineert de faalwijze van flashover aan het oppervlak die luchtgeïsoleerde apparatuur in vervuilde omgevingen beperkt: een massief epoxyoppervlak kan niet worden vervuild door deeltjes in de lucht, vocht of condensatie op de manier waarop luchtspleetisolatieoppervlakken dat wel kunnen.

### Automatische drukgelatine (APG) - De productietechnologie

De massieve isolatie in SIS-schakelaars wordt geproduceerd door Automatic Pressure Gelation (APG) - een precisiegietproces waarbij vloeibaar epoxyhars onder gecontroleerde druk wordt geïnjecteerd in een verwarmde mal met daarin de geleiderassemblage, waarna de hars uithardt onder precieze temperatuur- en drukprofielen om een leeg, luchtbelvrij massief isolatielichaam te produceren.

**Kritische parameters APG-proces:**

- **Harssysteem:** Cycloalifatisch epoxyhars met anhydrideverharder en aluminiumtrihydraat (ATH) vulstof voor verbeterde vlamboogbestendigheid en thermische stabiliteit
- **Schimmeltemperatuur:** 130-160°C tijdens gelvorming; gecontroleerd om thermische spanningsscheuren te voorkomen
- **Injectiedruk:** 3-8 bar om holtes te elimineren en volledige inkapseling van de geleider te garanderen
- **Genezingscyclus:** 4-8 uur bij verhoogde temperatuur; gevolgd door uitharding bij 140°C voor dimensiestabiliteit
- **Kwaliteitscontrole:** Elk gegoten onderdeel ondergaat [testen op gedeeltelijke ontlading](https://webstore.iec.ch/en/publication/65087)[3](#fn-3) (< 5 pC bij 1.5×Um1,5 maal U_m) om te controleren of de isolatie geen leemtes vertoont

Leemtes in gegoten epoxyisolatie zijn de belangrijkste oorzaak van kwaliteitsgebreken - een leemte met een diameter van slechts 0,1 mm creëert een startpunt voor gedeeltelijke ontlading die de omringende isolatie onder bedrijfsspanning geleidelijk erodeert en uiteindelijk isolatiegebreken veroorzaakt. Het APG-proces elimineert, indien goed gecontroleerd, holtes door een positieve druk te handhaven tijdens het geleren, waardoor de vorming van krimpholtes wordt voorkomen tijdens het uitharden van de hars.

### Elektrisch veld gradering in vaste isolatiesystemen

Bij geometrische discontinuïteiten - geleiderranden, verbindingsvlakken en isolatiegrenzen - concentreert het elektrische veld zich tot niveaus die de lokale diëlektrische sterkte kunnen overschrijden, zelfs als het gemiddelde veld ruim binnen de grenzen blijft. In het SIS-ontwerp voor massieve isolatie worden twee technieken gebruikt om de veldconcentratie te beheersen:

**Geometrische veldnivellering:**
Geleiderkanten en afsluitingsinterfaces zijn ontworpen met gecontroleerde stralen (minimaal 3-5 mm voor MV-toepassingen) om het elektrische veld over een groter oppervlak te verdelen, waardoor de piekveldintensiteit lager is dan de drempelwaarde voor het optreden van gedeeltelijke ontlading.

**Weerstands- of capacitieve veldverdelingslagen:**
Op de interfaces tussen vaste isolatiecomponenten - railverbindingen, kabelaansluitingen en onderbrekerverbindingen - worden veldgradiëntlagen van halfgeleidend of capacitief gegradeerd materiaal aangebracht om de elektrische veldgradiënt gelijkmatig over de interface te verdelen, waardoor veldconcentratie op de verbindingsgrens wordt voorkomen.

### Systeemarchitectuur SIS-schakelaars

Een compleet SIS-schakelpaneel integreert solide isolatietechnologie voor alle primaire isolatiefuncties:

- **Epoxy ingekapselde rails:** Driefasige stroomrails volledig ingekapseld in gegoten epoxy, waardoor er geen luchtspeling tussen fase en aarde nodig is
- **Stroomtransformatoren (CT's) met massieve isolatie:** Ringvormige CT's rechtstreeks op de ingekapselde rail gegoten - geen aparte CT-montage of luchtspeling vereist
- **Epoxy ingekapselde kabelaansluitingen:** Plug-in of vastgeschroefde kabelinterfaces met voorgevormde spanningskegels voor een stevige isolatiecontinuïteit van kabel naar rail.
- **[Vacuümonderbreker](https://voltgrids.com/nl/blog/vacuum-interrupters-explained-how-switchgear-uses-vacuum-to-extinguish-arcs-in-mv-systems/) assemblage:** Het schakelelement - een vacuümonderbreker per fase - gemonteerd binnen de solide isolatiestructuur, met epoxy inkapseling die zowel mechanische ondersteuning als primaire isolatie naar aarde biedt
- **Magnetisch aandrijfmechanisme:** Bedieningsmechanisme met permanente magneet (PMA) voor M2 mechanische duurzaamheid met afgedichte, onderhoudsvrije constructie

### Belangrijkste materiaaleigenschappen voor massieve isolatie

| Eigendom | Gegoten epoxy (APG) | Lucht (Referentie) | SF6 (3 bar) |
| Diëlektrische sterkte (bulk) | 180-200 kV/cm | 30 kV/cm | ~220 kV/cm |
| Relatieve permittiviteit (εr\epsilon_r) | 3.5-4.5 | 1.0 | 1.006 |
| Thermische klasse | F (155°C) | — | — |
| Weerstand tegen vervuiling | Uitstekend (afgedicht oppervlak) | Slecht (oppervlaktevervuiling) | Uitstekend (verzegeld) |
| Gedeeltelijke ontlading | > 1.5×Um1,5 maal U_m (nietig) | N.V.T. | > 1.5×Um1,5 maal U_m |
| Thermische geleidbaarheid | 0,2-0,8 W/m-K | 0,026 W/m-K | 0,014 W/m-K |
| Boogweerstand (IEC 61621) | > 180 seconden | N.V.T. | N.V.T. |
| BKG-impact | Geen | Geen | GWP 23.500 |

## Hoe verhouden de prestaties van SIS-schakelaars zich tot AIS en GIS voor wat betreft de belangrijkste parameters?

![Een uitgebreide technische infografische datavisualisatiematrix die AIS, GIS en SIS (Solid Insulated Vacuum) schakelapparatuur vergelijkt op vijf kritieke prestatieparameters: Voetafdruk, Onderhoudsfrequentie, Milieu-impact (inclusief SF6 GWP), Levenscycluskosten (25 jaar) en Technisch uithoudingsvermogen. Deze abstracte grafiek illustreert de belangrijkste voordelen die in het artikel worden besproken.](https://voltgrids.com/wp-content/uploads/2026/04/SIS-AIS-and-GIS-Key-MV-Distribution-Performance-Matrix-1024x687.jpg)

SIS, AIS en GIS Key MV Distribution Performance Matrix

Massieve isolatieschakelaars nemen een duidelijke prestatiepositie in ten opzichte van AIS en GIS - ze combineren de milieuvriendelijkheid en onderhoudsvriendelijkheid van vacuümtechnologie met een compactheid die in de buurt komt van GIS, tegen levenscycluskosten die doorgaans lager liggen dan die van beide alternatieven voor MV-distributietoepassingen in het 12-40,5kV-bereik.

### Voetafdruk en efficiënt ruimtegebruik

SIS-schakelaars hebben hun compacte afmetingen te danken aan het wegvallen van de luchtspelingafstanden. In AIS zijn de minimale fase-naar-fase en fase-naar-aarde afstanden vereist door IEC 62271-1 bij 12kV:

- **Fase-naar-aarde speling (lucht):** Minimaal 120 mm
- **Fase-tot-fase speling (lucht):** Minimaal 160 mm

Bij SIS worden deze vrije ruimten vervangen door solide epoxy isolatie met een diëlektrische sterkte van 180-200 kV/cm, waardoor de vereiste isolatiedikte wordt teruggebracht tot 8-15 mm bij 12 kV. Het resultaat is een vermindering van de paneelbreedte met 40-60% ten opzichte van gelijkwaardige AIS en een vermindering van de diepte met 30-50%.

**Vergelijking van typische paneelafmetingen (12kV, 630A, 25kA):**

| Parameter | AIS | GIS | SIS |
| Paneel Breedte | 800-1.000 mm | 500-650 mm | 400-550 mm |
| Paneeldiepte | 1.200-1.600 mm | 800-1.000 mm | 600-800 mm |
| Hoogte paneel | 2.200 mm | 2.000 mm | 1.800-2.000 mm |
| Vloeroppervlak per paneel | 0.96-1.60 m² | 0.40-0.65 m² | 0.24-0.44 m² |
| Relatieve voetafdruk | 100% (referentie) | ~45% | ~30% |

### Onderhoudsvereisten

De verzegelde constructie van SIS-schakelaars - solide epoxy isolatie zonder luchtspleten die verontreiniging kunnen veroorzaken, geen SF6-gas om te controleren en vacuümonderbrekers zonder interne toegang voor onderhoud - zorgt voor een onderhoudsprofiel dat fundamenteel verschilt van AIS of GIS:

**AIS-onderhoudsvereisten:**

- Jaarlijks: Reiniging isolatieoppervlak; meting contactweerstand
- 3 jaar: Inspectie en reiniging boogtrechter; smering mechanisme
- 5 jaar: Volledige revisie; beoordeling contactvervanging
- Na de fout: onmiddellijke inspectie van de vlamboogkoker; ontsmetting van het isolatieoppervlak

**GIS-onderhoudsvereisten:**

- 6 maanden: SF6 drukcontrole; lekkage-inspectie
- 1 jaar: Gasvocht- en zuiverheidsanalyse
- 3 jaar: Volledige gasanalyse; controle van de contactweerstand
- Na de storing: Analyse gaskwaliteit; controle ontledingsproducten vóór herinschakeling

**Vereisten voor SIS-onderhoud:**

- Jaarlijks: Contactweerstandsmeting; controle van de bedrijfstijd; visuele inspectie
- 3 jaar: Stroomfrequentie hi-pot test; gedeeltelijke ontladingsmeting
- 5 jaar: Contactslagmeting; volledige elektrische verificatie
- Post-fout: Hi-pot test + PD-meting + contactweerstand

Het wegvallen van het onderhoud van de boogglijbaan, het SF6-gasbeheer en de oppervlaktereiniging van de isolatie vermindert de jaarlijkse onderhoudskosten van SIS met 60-75% in vergelijking met AIS en 40-55% in vergelijking met GIS over een levensduur van 25 jaar.

### Milieuprestaties

De milieuvriendelijkheid van SIS schakelapparatuur is een direct gevolg van de technologische keuzes:

- **Nul SF6:** Geen uitstoot van broeikasgassen, geen verplichtingen op grond van F-gasregelgeving, geen vereiste voor gecertificeerd personeel dat met gas omgaat, geen kosten voor gasterugwinning aan het einde van de levensduur
- **Geen booggassen:** Vacuümvlamboogdoving produceert geen giftige ontledingsproducten - geen SOF₂, SO₂F₂ of HF-generatie tijdens schakelhandelingen
- **Gereduceerd materiaalvolume:** Compact ontwerp gebruikt minder staal, koper en isolatiemateriaal per nominale MVA dan AIS
- **Recyclebaar aan het einde van de levensduur:** Epoxyhars inkapseling kan mechanisch worden gescheiden van koperen geleiders voor materiaalherwinning; geen afvoer van gevaarlijk gas nodig

### Volledige prestatievergelijking: SIS vs. AIS vs. GIS

| Parameter | AIS | GIS (SF6) | SIS (Vacuüm) |
| Spanningsbereik | 12-40,5kV | 12-1.100kV | 12-40,5kV |
| Relatieve voetafdruk | 100% | ~45% | ~30% |
| Arc Quenching Medium | Lucht | SF6 | Vacuüm |
| Isolatie Medium | Lucht | SF6 | Epoxy |
| Weerstand tegen vervuiling | Slecht | Uitstekend | Uitstekend |
| Onderhoudsfrequentie | Hoog | Medium | Laag |
| SF6 BKG-gehalte | Geen | Ja (GWP 23.500) | Geen |
| Elektrisch uithoudingsvermogen | E1-standaard | E1-E2 | E2 standaard |
| Mechanisch uithoudingsvermogen | M1 standaard | M1-M2 | M2 standaard |
| Kosten levenscyclus (25jr) | Medium | Middelhoog | Laag |
| Geschikte omgevingen | Schoon binnen | Binnen/Buiten | Binnen/hard |

### Klantcase: SIS-schakelaars voor een uitdaging op het gebied van ruimte en milieu

Een inkoopmanager die toezicht hield op een upgrade van een 24kV secundair onderstation voor een farmaceutische productiecampus in West-Europa nam contact op met Bepto met twee gelijktijdige beperkingen: de beschikbare onderstationruimte was 35% kleiner dan de voetafdruk van de bestaande AIS-apparatuur die werd vervangen en het milieubeleid van de campus verbood SF6-houdende apparatuur in nieuwe installaties, waardoor GIS geen optie meer was.

Na het specificeren van Bepto's SIS-schakelapparatuur met solide epoxy-isolatie en vacuümonderbrekers installeerde het technische team een complete 24kV-schakelapparatuurlijn - acht voedingspanelen plus bussectie - binnen de beschikbare ruimte, met 15% vrije ruimte. Het nul SF6-ontwerp voldeed compromisloos aan het milieubeleid van de campus en de verzegelde massieve isolatieconstructie vereiste geen jaarlijkse onderhoudsinterventies buiten het meten van de contactweerstand - een belangrijk operationeel voordeel voor een farmaceutische faciliteit waar toegang tot het onderstation protocollen voor cleanrooms vereist.

## Hoe bepaalt en selecteert u schakelapparatuur met vaste isolatie voor uw toepassing?

![Een technische gids visualiseert een paneel voor massief geïsoleerd middenspanningsschakelaars (SIS) met een specificatie- en selectiegids met nauwkeurig gegraveerde tekst inclusief nominale spanning, stroom en kortsluitingsparameters. Een PD-testsonde (Partial Discharge) en bijbehorende tags benadrukken het kwaliteitsverificatieproces voor isolatie zonder leemtes, < 5 pC PD TESTED en BIL 125kV VERIFIED. De achtergrondmatrix toont verschillende toepassingsscenario's met duidelijke pictogrammen, zoals stad二次变电站 en industriële MV-distributie. Er zijn geen mensen in beeld.](https://voltgrids.com/wp-content/uploads/2026/04/Solid-Insulation-Switchgear-Specification-Selection-Guide-Visualization-1024x687.jpg)

Specificatie- en selectiegids voor massieve isolatieschakelaars Visualisatie

Het correct specificeren van SIS-schakelapparatuur vereist een systematische evaluatie van de elektrische vereisten, omgevingsomstandigheden, ruimtebeperkingen, onderhoudsmogelijkheden en wettelijke verplichtingen - met speciale aandacht voor de vereisten voor het verifiëren van het isolatiesysteem die echte solide isolatieprestaties onderscheiden van marketingclaims.

### Stap 1: Elektrische vereisten definiëren

- **Nominale spanning:** 12kV, 24kV of 40,5kV - bevestig dat BIL (75 / 125 / 185kV) overeenkomt met systeemisolatiecoördinatie
- **Nominale normale stroom:** 630A, 1250A of 2500A - controleer de thermische waarde bij maximale omgevingstemperatuur (standaard 40°C; hierboven afgesteld)
- **Kortsluitwaarde:** 16kA, 20kA, 25kA of 31,5kA - bevestig zowel de kortsluitonderbrekingsstroom (vacuümonderbreker) als de kortstondige bestendigheidsstroom (rail en behuizing).
- **Duurklassen:** Geef M2/E2 op voor alle automatische of frequent geschakelde toepassingen; controleer beide klassen in het typetestcertificaat
- **Speciale schakeltaken:** Identificeer capacitieve, inductieve of motorschakelvereisten; bevestig speciale nominale vacuümonderbrekers

### Stap 2: Controleer de kwaliteit van het isolatiesysteem

- **Partiële ontladingstest:** Vereis PD-testcertificaat van de fabriek voor elk gegoten epoxyonderdeel op 1.5×Um/31.5 \times U_m/qrt{3}; PD < 5 pC bevestigt isolatie zonder leemtes
- **Diëlektrische typetest:** Bevestig dat er stroomfrequentie- en bliksemimpulstests volgens IEC 62271-1 zijn uitgevoerd op het complete paneel en niet op afzonderlijke onderdelen.
- **Isolatieweerstand:** Vereist IR-meting > 1.000 MΩ bij 2,5 kV DC tussen fasen en fase naar aarde bij fabrieksacceptatie
- **Thermische cyclustest:** Voor installaties met grote temperatuurschommelingen moet worden bevestigd dat het isolatiesysteem geschikt is voor het gespecificeerde temperatuurbereik zonder barsten of delaminatie.

### Stap 3: Overeenkomen met standaarden en certificeringen

- **[IEC 62271-200](https://webstore.iec.ch/en/publication/63466)[4](#fn-4):** Metalen omsloten MV-schakelaars - primaire standaard voor complete SIS-paneelmontage
- **IEC 62271-100:** Test van het type vacuümstroomonderbreker - kortsluitingsbreuk, belastingsbreuk en uithoudingsvermogen
- **IEC 62271-1:** Algemene specificaties - diëlektrische weerstand, temperatuurstijging, mechanische duurzaamheid
- **IEC 61641:** Interne vlamboogtest - IAC-classificatie specificeren (AFL / AFLR) voor veiligheid van personeel
- **IEC 60270:** Deelontladingsmeting - PD-acceptatieniveau specificeren voor verificatie van isolatiekwaliteit
- **GB/T 11022 / GB/T 3906:** Nationale normen van China voor HV-schakelinrichtingen

### Toepassingsscenario's

- **Stedelijke secundaire onderstations:** SIS voor compacte voetafdruk in installaties met beperkte ruimte in stadscentra; geen SF6 voor naleving van milieueisen
- **Industriële MV-stations:** SIS voor chemische, farmaceutische, voedselverwerkende en cementfabrieken - afgedichte isolatie bestand tegen agressieve atmosferen
- **Hernieuwbare energie MV inzameling:** SIS voor het schakelen van voeders voor zonne- en windparken - onderhoudsvrije ontwerplevensduur van 25 jaar, passend bij de levenscyclus van duurzame activa
- **Distributie van datacenter MV:** SIS voor kritieke energie-infrastructuur - hoogste betrouwbaarheid, geen ongepland onderhoud, geen complex gasbeheer
- **Scheepvaart en offshore:** SIS met IP65+ behuizing voor stroomverdeling op platform - bestand tegen zoutnevel en vochtigheid zonder SF6-omgevingsrisico
- **Gebouwgeïntegreerde onderstations:** SIS voor substations in commerciële gebouwen, ziekenhuizen en luchthavens - compact, stil, geen gasuitstoot

## Wat zijn de vereisten voor installatie, onderhoud en levensduur van SIS-schakelapparatuur?

![Een matrixschema met technische gegevens voor geïntegreerde installatie en onderhoud van SIS-schakelapparatuur. Het toont verificatiegegevens in vier secties: paneeluitlijning (coördinaten), koppel van de railverbinding, isolatie- en vacuümtests (weerstand, golfvormen) en PD-tests (gedeeltelijke ontlading) en veldindeling. Belangrijke indicatoren, zoals de PD-waarde (8 pC), hebben passignalen, wat het levenscyclusbeheer van de schakelapparatuur ondersteunt.](https://voltgrids.com/wp-content/uploads/2026/04/SIS-Switchgear-Installation-and-Maintenance-Data-Matrix-1024x572.jpg)

Gegevensmatrix installatie en onderhoud SIS-schakelaars

De afgedichte, massieve isolatieconstructie van SIS-schakelaars vereenvoudigt de installatie en het onderhoud in vergelijking met AIS en GIS, maar introduceert specifieke vereisten voor de verificatie van het isolatiesysteem, de kwaliteit van de railverbindingen en conditiebewaking die moeten worden begrepen en geïmplementeerd om de volledige levenscyclusprestaties van de technologie te realiseren.

### Checklist voor installatie vóór ingebruikname

1. **Verificatie van het koppel van de railverbinding** - Alle boutverbindingen van de rail moeten worden aangehaald volgens de specificaties van de fabrikant met een gekalibreerde momentsleutel; te weinig aangehaalde verbindingen veroorzaken resistieve verwarming en thermische spanning op de isolatie; te veel aangehaalde verbindingen veroorzaken scheuren in de epoxy inkapseling.
2. **Spanningskegelinspectie van kabelbeëindiging** - Voorgevormde spanningskegels bij kabelinterfaces moeten correct worden aangebracht en vrij zijn van vervuiling; onjuiste installatie leidt tot veldconcentratie bij het raakvlak tussen kabel en stroomrail.
3. **Paneel uitlijnen en nivelleren** - SIS-panelen moeten worden uitgelijnd en genivelleerd volgens de toleranties van de fabrikant voordat ze aan de rail worden gekoppeld; een verkeerde uitlijning belast de epoxy railverbindingen en kan scheuren veroorzaken bij thermische uitzetting.
4. **Acceptatietest gedeeltelijke ontlading** - Voer een PD-meting uit op het volledig geïnstalleerde paneel bij 1.2×Um/31.2 \times U_m/qrt{3} volgens IEC 60270 vóór onder spanning zetten; PD > 10 pC op de geïnstalleerde assemblage duidt op een defect in de verbinding of de afsluiting dat onderzocht moet worden.
5. **Isolatieweerstandstest** - Meet IR bij 2,5 kV DC tussen fasen en fase naar aarde; IR > 1.000 MΩ vereist voor inschakelen
6. **Vacuümonderbreker Hi-Pot Test** — [Pas testspanning voor netfrequentie toe op open contacten volgens IEC 62271-100](https://webstore.iec.ch/en/publication/62785)[5](#fn-5); bevestigt de vacuümintegriteit van alle onderbrekers na transport en installatie

### Onderhoudsschema SIS-schakelaars

| Interval | Actie | Aanvaardingscriterium |
| Jaarlijks | Contactweerstand; bedrijfsduur; visuele inspectie | < 100 μΩ; ±20% van uitgangswaarde; geen schade |
| 3 jaar | Hoogfrequentieregelaar (open contacten); PD-meting | Geen flashover; PD < 10 pC geïnstalleerd |
| 5 jaar | Contactslagmeting; volledige elektrische verificatie | Slag > minimale slijtagegrens; alle parameters in spec |
| 10 jaar | Uitgebreide beoordeling; inspectie van het mechanisme | Volgens protocol fabrikant |
| Post-fout | Hi-pot + PD + contactweerstand; thermische scan isolatie | Volledige acceptatiecriteria |

### Veelvoorkomende fouten bij installatie en gebruik van SIS

- **Verkeerd koppel van de railverbinding** - de meest voorkomende SIS-installatiefout; verbindingen met te weinig aanhaalmoment veroorzaken een progressieve toename van de contactweerstand en thermische runaway; gebruik altijd gekalibreerd aanhaalmomentgereedschap en controleer dit met warmtebeelden bij de eerste belasting.
- **PD-test na installatie weglaten** - Transporttrillingen en de behandeling van de installatie kunnen epoxycomponenten beschadigen of kabelspanningskegels verstoren; PD-testen zijn de enige betrouwbare methode om door de installatie veroorzaakte isolatiefouten op te sporen voordat de spanning wordt ingeschakeld.
- **Thermische spray of verf aanbrengen op epoxyoppervlakken** - op het veld aangebrachte coatings op epoxy-isolatieoppervlakken veranderen de oppervlakteweerstand en kunnen punten met gedeeltelijke ontlading creëren; breng nooit coatings aan op in de fabriek afgewerkte epoxy-isolatie
- **Overschrijding van de nominale kortsluitstroom** - vacuümonderbrekers zijn berekend op een specifieke piekstroom (2.5×Isc2.5 \times I_{sc}); als deze waarde wordt overschreden, bestaat het risico dat het contact vastloopt, waardoor de trip niet meer kan worden uitgevoerd.

## Conclusie

De technologie van massieve isolatieschakelaars vertegenwoordigt de convergentie van drie onafhankelijke technische ontwikkelingen - gegoten epoxy-isolatie, vacuümbooguitdoving en permanente magneetaandrijving - in een schakelsysteemarchitectuur die tegelijkertijd de ruimtebeperkingen, onderhoudslasten, milieuverplichtingen en betrouwbaarheidseisen van de moderne MV-stroomdistributie aanpakt. Voor het toepassingsgebied van 12-40,5 kV waarin de SIS-technologie wordt toegepast, levert deze een overtuigende combinatie van compacte voetafdruk, geen SF6-impact op het milieu, E2/M2-duurzaamheidsklasseprestaties en een onderhoudsvrije levensduur van 25 jaar die noch met AIS noch met GIS voor alle parameters tegelijk kan worden geëvenaard.

**Specificeer massief geïsoleerde schakelapparatuur waar de ruimte beperkt is, de omgeving zwaar is, de toegang voor onderhoud beperkt is of de naleving van milieuvoorschriften SF6 verbiedt - en controleer de isolatiekwaliteit door middel van gedeeltelijke ontladingstests, niet alleen door middel van de spanningswaarde, want bij massieve isolatietechnologie is de kwaliteit van de gegoten epoxy de kwaliteit van de schakelapparatuur.**

## Veelgestelde vragen over de technologie van massieve isolatieschakelaars

### **V: Wat is het fundamentele verschil tussen schakelapparatuur met vaste isolatie en conventionele luchtgeïsoleerde schakelapparatuur wat betreft het isolatieprincipe?**

**A:** AIS vertrouwt op fysieke luchtspleetafstanden (120-160 mm bij 12 kV) om diëlektrische weerstand te bereiken. SIS vervangt de luchtspleet door gegoten epoxyhars (diëlektrische sterkte 180-200 kV/cm), waardoor de isolatiedikte wordt teruggebracht tot 8-15 mm bij 12 kV. Hierdoor kan de paneelbreedte worden teruggebracht tot 40-60% en worden storingen door oppervlaktebesmetting geëlimineerd.

### **V: Waarom is vast geïsoleerd schakelmateriaal beter bestand tegen vervuiling dan luchtgeïsoleerd schakelmateriaal in industriële omgevingen?**

**A:** AIS isolatieoppervlakken worden blootgesteld aan vervuiling in de lucht - stof, vocht en chemische dampen - die geleidelijk de oppervlakteweerstand en kruipweerstand verminderen en uiteindelijk vlamdoorslag veroorzaken. SIS epoxy inkapseling sluit alle stroomvoerende geleiders af in een massief diëlektricum zonder blootgestelde luchtspleetoppervlakken, waardoor het binnendringen van verontreiniging fysiek onmogelijk is.

### **V: Welk fabricageproces garandeert de kwaliteit van void-free solide isolatie in SIS-componenten voor schakelapparatuur?**

**A:** Automatic Pressure Gelation (APG) injecteert vloeibare epoxyhars onder een druk van 3-8 bar in verwarmde mallen die geleiders bevatten en hardt uit onder gecontroleerde temperatuur en druk om krimpleemtes te elimineren. Elke component wordt geverifieerd door gedeeltelijke ontladingstests bij 1,5 × Um - PD < 5 pC bevestigt void-free isolatiekwaliteit.

### **V: Hoe verhoudt vast geïsoleerd schakelmateriaal zich tot SF6 gasgeïsoleerd schakelmateriaal voor milieuconformiteit in nieuwe installaties?**

**A:** SIS bevat geen SF6, waardoor er geen GWP 23.500 broeikasgassen vrijkomen, er geen F-gasreguleringsverplichtingen zijn, er geen gecertificeerde gasverwerkingsvereisten zijn en er geen kosten zijn voor gasterugwinning aan het einde van de levensduur. Voor projecten met milieubeleid dat SF6 verbiedt of projecten die onderhevig zijn aan de geleidelijke vermindering van de F-gasregelgeving van de EU, is SIS het technisch gelijkwaardige nul-emissie alternatief voor het 12-40,5kV-bereik.

### **V: Wat is de juiste methode om de kwaliteit van massieve isolatie in een geïnstalleerd SIS-schakelpaneel te controleren voordat het onder spanning wordt gezet?**

**A:** Voer een gedeeltelijke ontladingsmeting uit op de volledige geïnstalleerde assemblage bij 1,2 × Um/√3 volgens IEC 60270 - PD 1.000 MΩ bij 2,5 kV DC) en hi-pot test op vacuümonderbreker open contacten volgens IEC 62271-100.

1. “Basics van zwavelhexafluoride (SF6), `https://www.epa.gov/eps-partnership/sulfur-hexafluoride-sf6-basics`. Deze bron ondersteunt de bewering over het aardopwarmingsvermogen van SF6 in vergelijking met CO2 over een periode van 100 jaar. Bewijsrol: statistisch; Bron type: overheid. Ondersteunt: SF6 aardopwarmingsvermogen. [↩](#fnref-1_ref)
2. “Elektrische eigenschappen van composieten op basis van epoxyhars voor hoogspanningsisolatie”, `https://www.mdpi.com/2073-4360/15/8/1942`. Deze bron ondersteunt het gebruik van epoxyharssystemen als vaste diëlektrische isolatiematerialen in hoogspanningstoepassingen. Bewijsrol: algemeen_ondersteund; Bron type: onderzoek. Ondersteunt: gegoten epoxyhars als het SIS isolatiemedium. [↩](#fnref-2_ref)
3. “IEC 60270:2025”, `https://webstore.iec.ch/en/publication/65087`. Deze bron ondersteunt de standaardreferentie voor meting van gedeeltelijke ontlading op basis van lading in elektrische apparaten en systemen. Bewijsrol: algemeen_ondersteunend; Bron type: standaard. Ondersteunt: testen van gedeeltelijke ontlading voor verificatie van isolatiekwaliteit. [↩](#fnref-3_ref)
4. “IEC 62271-200:2021”, `https://webstore.iec.ch/en/publication/63466`. Deze bron ondersteunt IEC 62271-200 als de norm voor AC metaalomhulde schakel- en verdeelinrichtingen boven 1 kV en tot 52 kV. Bewijsrol: algemeen_ondersteunend; Bron type: standaard. Ondersteunt: standaardreferentie voor metalen omsloten MV-schakelaars. [↩](#fnref-4_ref)
5. “IEC 62271-100:2021”, `https://webstore.iec.ch/en/publication/62785`. Deze bron ondersteunt de standaardreferentie voor hoogspanningswisselstroomonderbrekers die worden gebruikt in schakelinstallaties. Bewijsrol: algemeen_ondersteunend; Bron type: standaard. Ondersteunt: testreferentie voor vacuümonderbrekers en stroomonderbrekers. [↩](#fnref-5_ref)
